piątek, 18 kwietnia 2014

Bułgaria: Szopska salata (sałatka szopska)

Sałatkę szopską można zjeść na całych Bałkanach, za jej matecznik uważana jest Bułgaria. Sałatka ta niewiele różni się od sałatki greckiej, mianowicie ser starty jest na tarce a nie ułożony w prostokątne plastry na sałatce. Tradycyjny owczy ser bułgarski sirene, z trudnościami, ale można dostać w polskich sklepach. Jeśli jest okazja kupcie go, warto ze względu na walory smakowe. Jeśli nie, z powodzeniem sirene zastąpi inny ser solankowy jak feta czy ser typu bałkańskiego. Sałatka szopska to podstawowe warzywa, nie znajdziecie w niej kukurydzy, sałaty czy papryki, chociaż ta ostatnia czasem występuje, rzadkie są także oliwki. Podstawa  to pomidory, ogórki, cebula i oliwa z oliwek a kropką nad i  jest  oryginalny owczy ser. Gorąco polecam, podobną propozycję jadłam w Bałcziku nad Morzem Czarnym. 
Szopska salata w oryginalnej miseczce glinianej z Bułgarii

Składniki na 2 porcje:
  • 2 duże pomidory
  • 2 ogórki (małe)
  • pół cebuli
  • kilka czarnych oliwek
  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • 150g sera solankowego
  • pieprz 


Pomidory, ogórki siekamy w dość dużą kostkę, cebulkę siekamy drobno. Wsypujemy do jednej miski, lub od razu do miseczek na osobne porcje.  Oliwki płuczemy wodą (by pozbyć się słonej zalewy w której były), osuszamy ręcznikiem i zanurzamy w małej miseczce z oliwą. Ser ścieramy na tarce, na grubych oczkach. Dla ułatwienia ser można pokruszyć ręką.  Do miseczek z warzywami wrzucamy oliwki i połowę oliwy z miseczki. Całość przyprawiamy pieprzem i delikatnie mieszamy. Sól zastąpi nam słony ser.  Na warzywa wykładamy ser, dekorujemy oliwką i polewamy resztą oliwy z miseczki. 

Ważne:  Sałatki nie mieszamy przed podaniem. Niech jedzący sam zdecyduje jak chce ją zjeść. Szopską sałatkę najlepiej zrobić chwilę przed podaniem i nie przechowywać jej w lodówce. Po chłodzeniu w lodówce struktura warzyw zmienia się  i są one mniej smakowite. 

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz